MKF-JS59 Hall effect, Multi-axis, Left/Right hand, Panel Mounted
MKF-JS59 is a multi axis Hall-type industrial joystick, instrument panel installation method, stainless steel and aluminum alloy materials, spring automatic return structure, German high-precision Hall-type sensor, full temperature range linear correction, IP65 protection level, smoother operation Feel, ergonomic mechanical design. reliable for long life span usage. This joystick is widely used in TV camera, CCTV, industrial robot, medical equipment, optical instrument, heavy-duty and safety-critical applications.
Categories: Hand Joystick, Industrial Joystick
| Button | multiple button/rocker switches optional |
| Axis | 1 or 2 axis |
| Positioning | same as the hydraulic control, spring automatically return to center |
| Operation range | Straight, cross, square or customized |
| Operation Angle | ±20° |
| Power Supply | DC5V, 9-36V(Optional) |
| Signal Output | Analog voltage 0.5-4.5V, RS422, RS232, CAN, USB, switch signal |
| Life Span | 5 million operating cycles |
| Material | Aluminium alloy,stainless steel |
| Degree of protection | IP65 |
| Opertation Temperature | -40°C to +70°C |
