MKB-107-PNLM Washable Medical Keyboard with Touchpad
MKB-107-PNLM is a professional industrial/medical silicone keyboard with wipe-clean touchpad for fast and accurate cursor motion.
Individual numeric keys and function keys combo type. 4 levels brightness of backlight for dim working environment.
ON/OFF button to activate “lock mode” which can provide fast cleaning/disinfecting process while plugging with PC.
Industrial black or hygienic white color for optional. Custom layout and logo available. Mobile desktop version, wired USB plug and play.
Categories: Desktop Keyboard, Industrial Keyboard, Keyboards, Medical Keyboard, Silicone Keyboard
| Number of keys | 107 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | 2 million actuation |
| Material | Silicone rubber |
| Touchpad | Capacitive type, X/Y resolution: >1,000 dots/inch (40 dots /mm) |
| Interface | PS2 or USB |
| EMC Standard | EN-60601-1-2 |
| Temperature Range | Operating: 0°C to +55°C, Storage: -30°C to +70°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP68 |
| Dimensions | 409.0 x 139.0 x 11.0 mm (L * W * H) |
| Weight | 1.2kg |