MKB-87-M Industrial/Medical Basic Type MINI Silicone Keyboard
MKB-87-M is a professional industrial silicone keyboard with a compact design and basic typing area. Excellent tactile feeling with light typing experiences. Smooth one-piece silicone cover — rugged and rigid. Custom layout and logo available. Movable desktop version.
| Number of keys | 87 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | 2 million actuation |
| Material | Silicone rubber |
| Interface | PS2 or USB |
| EMC Standard | EN-60601-1-2 |
| Temperature Range | Operating: 0°C to +55°C, Storage: -30°C to +70°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP68 |
| Dimensions | 272.0 x 135.0 x 12.0 mm (L * W * H) |
| Weight | 0.5kg |