MKA-89-BL Professional Metal Keyboard with Trackball and LEDs
MKA-89-BL is a professional industrial stainless steel keyboard with trackball included. High contract blue backlight included in dim working environments. With 12 function keys on the top of the keyboard for fast operation. Mechanical trackball/optical trackball for optional at different motive speeds, smooth and prompt cursor position. Panel mounted with mounting holes around.
Categories: Industrial Keyboard, Keyboards, Panel Mount Keyboard, Stainless Steel Keyboard
| Number of keys | 89 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel, BACK PANEL: aluminum |
| Trackball Type | Mechanical 38.0mm |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | 20mA |
| Interface | PS2 or USB at 2,0m |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65/IK08 |
| Dimensions | 392.0 x 135.0 mm (Front panel) |
| Weight | 1.6kg |