MKA-87-P Industrial Metal Keyboard with Touchpad
MKA-87-P is a professional industrial keyboard with separated Function keys and touchpad. Rear panel mount with mounting holes around the edges. USB/PS2 interface integrated. With indicator LEDs included. Custom layout and logo available.
Categories: Industrial Keyboard, Keyboards, Panel Mount Keyboard, Stainless Steel Keyboard
| Number of keys | 87 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Touchpad | Capacitive type, X/Y resolution: >1,000 dots/inch (40 dots /mm) |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel, BACK PANEL: aluminum |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | 20mA |
| Interface | PS2 or USB at 2,0m |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65/IK08 |
| Dimensions | 392.0 x 135.0 mm (Front panel) |
| Weight | 1.6kg |
