MKA-66-BM Professional Stainless Steel Keyboard with Trackball
MKA-66-BM is a professional industrial stainless steel keyboard with basic typing area.
Integrated with a mechanical/optical trackball with 2 mouse buttons.
IP65 waterproofness for used in most industries application.
Can be designed into different country language without any engineering cost.
Movable desktop version.
| Number of keys | 66 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel, BACK PANEL: 304 stainless steel |
| Trackball Type | Mechanical 38mm |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | 20mA |
| Interface | PS2 or USB at 2,0m |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65/IK08 |
| Dimensions | 416.0 x 146.0 mm x 28-46.8mm (L * W * H) |
| Weight | 2.0kg |
