MKF-36B 36.0mm Diameter Trackball Module
MKF-36B is a professional trackball module with a diameter 36.0mm trackball included for fast and previse cursor motion. Black/white/transparent with backlight color ball optional, panel mounted. We also have 19.0/25.0/38.0/50.0mm for different needs. Check more on the trackball product page.
Categories: Pointing devices, Trackball Module
| Ball | Epoxy Resin, 36mm |
| Ball Rotation | Any direction |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | < 30mA |
| Resolution | 100-1000 cpi |
| Tracking Force | 0.196N (20gf) max |
| Accelerated speed | 20 grams |
| Interface | PS2 or USB |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Lifespan | >2000000 cycles |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65 |