MKB-23-N Professional MINI Size Keypad with 23 Keys
- Antimicrobialsilicone rubber keypad in compact design
- With carbon-on-gold switch for great tactile feedback
- IP68 waterproof and dust proof, can be cleaned or disinfected
- Clean mode available, keypad can remain plugged while cleaning
- EMC compliant with EN-60601-1-2
- With/without backlight for optional
- USB plug-and-play
- Desk top version
Categories: Backlit Keypad, Keypads
| Number of keys | 23 |
| Key Switch | Carbon on gold |
| Switching cycles | 2 million actuation |
| Material | Silicone rubber |
| Interface | USB 2.0 |
| EMC Standard | EN-60601-1-2 |
| Temperature Range | Operating: 0°C to +55°C, Storage: -30°C to +70°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP68 |
| Dimensions | 128.0 x 86.0 x 8.0 mm |
| Weight | 0.2kg |
