MKA-86-B Professional Laser Engraved Keys with Function Keys
MKA-86-B is a professional panel mounted industrial keyboard with irregular shape. Laser-etched so they won’t rub off or become hard to read. With independent FN keys for convenient operation. Top Panel mounted with mounting threaded bolts. USB/PS2 interface for optional.
Categories: Industrial Keyboard, Keyboards, Panel Mount Keyboard, Stainless Steel Keyboard
| Number of keys | 86 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel, BACK PANEL: aluminum |
| Trackball Type | Mechanical 25.0mm |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | 20mA |
| Interface | PS2 or USB at 2,0m |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65/IK08 |
| Dimensions | 354.0 x 150.0 mm (Front panel) |
| Weight | 1.8kg |