Upgraded Totally Waterproof MKA-16N with Backlight Outdoor Keypad
MKA-16N is one of our best sale keypad with 16 flat keys. Upgraded professional structure with IP67 waterproofness. Its compact and professional style makes it the best choice for vending machine, kiosks etc, especially outdoor applications without shelter. It can be customized to any layout. Rear panel mounted with open U shape mounting holes. USB/PS2/RS232/RS485 or matrix version for optional.
Categories: Backlit Keypad, Door Keypad, Keypads, Stainless Steel Keypad
| Number of keys | 16 |
| Key Switch | Carbon switch technology |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel BACK PANEL: aluminium |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Interface | PS2/USB |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP68/IK09 |
| Dimensions | 100.0 x 91.5 mm (Front panel) |
| Weight | 0.8kg |