MKF-TS09 Mate Thumb Joystick with Single-axis, Potentiometer/Hall Effect Sensor
MKF-TS09 is a professional Single-axis finger operated joystick, forward and backward directional operated. Small and easy to install, Spring return to center automatically, Suitable for remote control unit, off-highway vehicle and industrial panel control.
| Potenciómetro | |
| Power supply | <36Vcc |
| Total resistance | 4KΩ or 5KΩ |
| Electrical angle | ±28° |
| Center tap voltage | 48%~52%Vdc |
| Center tap angle | ±2.5° |
| On-load voltage (max) | 32Vdc |
| Allowance maximum power dissipation | 0.25W ( 25°) |
|
Directional switch |
Power supply: <35Vdc
Maximum current: 2mA Breakout angle: ±3° Contact resistance: <500Ω |
| Sala | |
| Power supply | 5.0± 0.5Vdc |
| Power supply current | <9mA; 18mA (redundant hall) |
| Maximum allowance
overload voltage |
30Vdc |
| Reverse polarity voltage(max) | -10Vcc |
| Load resistance | >10KΩ |
| Resistance tolerance | 2.5± 0.1V |
| Output linearity tolerance | <± 5% |
| Mechanical features | |
| Travel angle | ±30° |
| Operating type | Spring return |
| Breakout force | 1.3N |
| Operating force (max) | 3N |
| Maximum allowable force | >50N |
| Expecting life | >2 million cycles (Potentiometer)
>5 million cycles (Hall) |
| Peso | 45g |
| Environmental data | |
| Operating Temperature | -30℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Nivel de protección | IP66 (above the flange) |