MKB-63-B Professional Mechanical Keyboard with Mechanical Keys
MKA-63-B is a compact size industrial stainless steel keyboard with mechanical switches. Integrated with a 38mm trackball to use as a conventional mouse. Two mouse buttons for fast left and right clicking. Rear Panel mounted version with mounting holes around the edges. Raised keys with great tactile feedback. Custom layout and logo available.
Categories: Industrial Keyboard, Keyboards, Panel Mount Keyboard, Stainless Steel Keyboard
| Number of keys | 63 |
| Key Switch | Mechanical switch |
| Switching cycles | more than 5 million actuation |
| Material | FRONT PANEL: 304 stainless steel, BACK PANEL: aluminum |
| Trackball Type | Mechanical 38.0mm |
| Power Supply | 5v DC +/-5% |
| Current | 20mA |
| Interface | PS2 or USB at 2,0m |
| EMC Standard | EN 55032:2015 , EN 55035:2017 |
| Temperature Range | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -30°C to +60°C |
| Compatibility | All Windows, Linux, Mac |
| Warranty | 1 year |
| Certification | CE/FCC/ RoHS/IP65/IK08 |
| Dimensions | 372.0 x 102.0 mm (Front panel) |
| Weight | 1.8kg |
